Duyduklarıma inanamıyordum. “Onlara soracak olsanız, inandıklarını söylerlerdi.”

“Dört milyar insan Tanrı’ya inandığını söylüyor fakat çok azı gerçekten inanıyor. İnsanlar Tanrı’ya inansalardı, hayatlarının her dakikasını bu inancın izinde yaşarlardı. Zenginler servetlerini ihtiyacı olanlara verirlerdi. Herkes, doğru dinin hangisi olduunu belirlemek için zıvanadan çıkardı. Hiç kimse, yanlış diniseçmiş olabileceği ve sonsuz lanetlenme, kötü reenkarnasyon ya da tasavvur edilemeyen başka sonuçları seçmiş olabileceği düşüncesiyle rahat yaşayamazdı. İnsalar hayatlarını, başkalarını da kendi dinlerine geçirmeye adarlardı.

 

mothergoose

 

Tanrı’ya inanç, dünya üzerindeki şu kısa yaşamın uyanık geçen her anını etkileyecek, yüzde yüz takıntılı bir adanmışlık gerektirir. Fakat şu senin dört milyar sözde inanan, küçük bir kısım dışında, hayatını bu şekilde yaşamıyor. Çoğunluk, dünyevi ve pratik bir fayda olarak, inançlarının yararlığına inanıyor fakat altta yatan gerçekliğe inanmıyor.”

Duyduklarıma inanamıyordum. “Onlara soracak olsanız, inandıklarını söylerlerdi.”

“İnandıklarını söylerlerdi çünkü inanıyormuş gibi davranmak, dinden faydalanmak için gerekli. Diğer insanlara inandıklarını söylüyorlar ve inananların yaptıklarına benzer şeyler yapıyorlar; dua etmek, kutsal kitapları okumak gibi. Fakat gerçek bir inananın yapması gereken şeyleri yapmıyorlar.”

Tanrı’nın Enkazı, Scott Adams, DKY Yayınları

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s