Friendfeed’de -evet, hala friendfeed kullananlar var- gördüğüm şu görsele yaptığım yorumu buraya ekliyorum. Daha detaylı yazasım var, ancak belki başka bir zaman (Oxford comma kullandım).

Din dokunulmazları, kutsalları ve tabularıyla sınırlar çizer. Bu sınırlar teorik ya da ilkesel olmakla kalmaz, günlük hayata da yansır. Ancak bilimin sorgulayıcı yapısı bu kutsalları sorgulamaya çalıştığında orada yaşanacak olan olay tamamen bilim insanının paradigmasına bağlıdır. İnanan bilim adamı inandığı şeyi ispata yönelik varsayımlar ve önermelerle hareket eder. Varsayımlarını itikadı gereği oluşturur ve böylece kendince “yanlışlanamaz önermeler” ortaya koyar. Ancak muhafazakar olmayan bir bilim insanı önermelerini deneylerin sonucunda elde edilen tespitlere göre oluşturur. Tartışmaya açık da olsa, bilimin önüne geçmiş bir hal de alsa bilimsel yöntem mümkün olduğunca etik kurallarına dayanmak dışında limitsiz sorgulama yapar. Fark budur.

Not: Yorumda değindiğim bilimsel yöntem meselesi üzerine de yazacağım bir ara. Şimdilik şöyle diyeyim: Long Live Feyerabend!

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s